Şafak Saraçoğlu

Doğru seo

Merhaba bu makalemde doğru seo hizmeti nedir? bu hizmeti alırken nelere dikkat etmeniz gereklidir? sorularının cevaplarını ve bazı önerilerimi paylaşacağım.

Doğru seo hizmeti nedir?

Çoğu zaman kişi veya kuruluşlar web sitelerini üst sıralara çıkartmak veya ürünlerini satmak için seo hizmeti alma ihtiyacı duyar. Bu hizmeti alabilmek için en çok kullanılan yöntem olarak arama motorlarına google seo, yandex seo, web site üst sıralara çıkartmak gibi kalıp cümleleri ararlar. Aramasalar bile arama motorları bu hizmeti aradığınızı “hissederek” size bu sonuçları çıkartır.

Peki bu kelimelere reklam vermek, veya kendi sitesinin bu kelimelerde sıralanması bir firmayı doğru seo hizmetleri firması yaparmı? İşte bu sorunun cevabını burada bulacaksınız.

Doğru seo diye tarif edebileceğimiz hizmet sistemi aşağıda belirteceğim şartları mutlaka kapsamalıdır.

Doğru seo hizmeti hangi şartları karşılamalı;

  • Öncelikle site içi doğru seo ayarları yapılmalıdır. (Örneğin: sitenin hızı, kod yapısı, mobil uyumluluğu, link inşaası vb. gibi)
  • Site içi çalışmalar bittikten sonra site dışı seo çalışması doğru yapılmalıdır. (Günümüzde beyaz, gri ve kara olmak üzere üç çeşit çalışma yöntemi vardır. Mutlaka beyaz olan yöntem seçilmelidir)

Beyaz seo hizmetinin kapsadıkları;

  • Anahtar kelime içeren alan adları alınarak link elde edilmesi
  • Haber ve paylaşım sitelerinden seo uyumlu tanıtım yazısı alınması
  • Web sitesine pagerank’ı yüksek bağlantılardan referans verilmesi
  • Sosyal medya hesapları oluşturulması ve hedeflenmesi
  • Reklama çıkabilmek için gerekli zeminin hazırlanması (Konum, kelime vb. gibi hesaplamalar)
  • Sitenin arama motorlarına tanıtılması
Seo hizmeti alacak olanlara tavsiyeler;

Çoğu zaman insanlar “şu kelimede sizi 1. sıraya koyalım, arama motorlarında 1. sıra geranti, sitenizi ilk sıraya taşıyalım” gibi reklam kelimelerine aldanmaktadır. Arkadaşlar hiç kimse google şirketinde çalışan birisi dahi size 1. sıra garantisi veremez. Sizi bir şekilde 1. sıraya yükseltir. Tabii ki kara seo yöntemlerini kullanarak. Arama motorları bunu farkettiğinde tepetaklak gider siteniz. Ayrıca bu tür bir çalışma çok maliyetli ve kısa süreliğine geçerlidir. Üç gün sonra bir bakmışsınız 10. sayfadasınız.

Bu konuda çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Kelime bazlı seo hizmetinden uzak durun derim.

İlla ki kelime bazlı seo hizmeti alacaksanız sizi x kelimede yükseltecek olan firmayla 1 ay içinde alt sıralara düşerse para iadesi şeklinde anlaşın yine yapabiliyorlarsa keyfini çıkartın.

Seo uzmanı Şafak Saraçoğlu