Şafak Saraçoğlu

Web yazılım uzmanı

Merhaba bu makalemde web yazılım uzmanı nedir veya kimdir? ne iş yapar? ve hangi yetenek ve özelliklere sahiptir? konularını açıklayacağım.

Web yazılım uzmanı kimdir yada nedir?

Web yazılım uzmanı web yazılım işini profesyonel olarak yapan tecrübeli kişilere denilmektedir. Peki her web yazılım işinde çalışana web yazılım uzmanı diyebilirmiyiz. Tabii ki hayır.

Çünkü günümüzde birkaç eğitim videosu veya 2-3 aylık bir eğitimle web yazılım yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu işte profesyonel olmanız için en az 4-7 yıllık bir tecrübeye sahip olmanız gerekmektedir. Neden uzman olabilmek için 4 ila 7 yıl arasında bir süre bu işle uğraşmış olmanız gerektiğini sorgularsanız onu da açıklayayım.

Web yazılım uzmanı olmak için 4 ila 7 yıl arasında faaliyet göstermiş olmanız gerekmektedir.

Bu durumu şöyle açıklamak mümkündür. Bir mesleği iyi bir şekilde öğrenmek en iyi ihtimalle 3 yıl sürmektedir. Örneğin meslek liseleri ne kadar sürede bitiyor. Peki lisyi bitirir bitirmez uzman olabiliyormusunuz hayır. En az 1-2 yıl süre aktif olarak bu mesleği ugulamalısınız. 

Web yazılım uzmanı hangi yeteneklere sahip olmalıdır?

Web yazılım uzmanı olmaya aday kişiler;

  • Yeni teknolojileri öğrenmeye aç olmalıdır. ( Bu meslek ile uğraşan kşiler şunu unutmamalıdır ki bu meslek her gün değil, saaat değil, her saniye gelişen bir meslektir. Arşatırmayı yeni bilgiler öğrenmeyi sevmiyorsanız. Mesleki olarak dinazor durumuna düşeceksiniz. Sektör bu gibilerini affetmez. )
  • Kendini devamlı geliştirmelidir. ( Ben mesleğe başladığım zamanlar PHP 4 vardı. PHP 5 ile birlikte nesle tabanlı programlamaya adım atıldı. Günümüzde PHP 8 çıktı. Devamlı kendimi geliştirmediğimi varsayarsak PHP 4 sisteminde kalmış olsaydım piyasadan silinmiş olacaktırm. Sizde geliştirdiğiniz sistem neyse onunla ilgili çıkacak tüm yenilikleri takip etmek ve geliştirmek zorundasınız. )
  • İngilizceyi bilmelidir. ( İngilizce bilen bir web yazılımcı her zaman yenilikleri takip edebilecek ve daha hızlı gelişecektir. Günümüzde yeni çıkan teknolojilerin yaygın olarak Türkçeleştirilmesi 1-2 yılı bulabiliyor. Bu sebepten ötürü İngilizceyi bilmeniz size 1-2 yıl önde olmayı sağlayacaktır. )